رهگیری سفارش

کد امنیتی

شاخه های بلاگ خبری

تولید کننده‌ها

تاریخ انتشار: 1398-04-29 00:45:23
نمایش: (210)

آیا شما از فولیکولیت رنج می برید؟

آکنه در تمام پوست بدن از جمله پشت، کمر، قفسه سینه، شانه ها و حتی روی باسن می تواند شیوع پیدا کند، اما می توان آن را درمان کرد و مهم نیست کجا شیوع پیدا کرده است.

جوش‌های صورت و بدن گاهی در اثر اصلاح صورت با تیغ ایجاد گردد. این جوش‌ها سطحی بوده و کافی است با دست و پنبه‌ای تمیز آنها را فشار داده تا تخلیه گردند. اگر فولیکولیت خیلی کوچک باشد، به آن جوش سطحی و التهاب سطحی پوست می‌گویند، اما اگر عمیق‌تر شده و عفونت میکروبی به ریشه فولیکول مو و غدد سباسه برسد ممکن است آکنه اندازه اش به حدود یک سانتی‌متر برسد، این آکنه کورک یا فرانکل نامیده می‌شود. اگر عمق و اندازه کورک زیاد شود، قبل از آن‌که سر باز کند به اندازه یک نخود هم می‌رسد و معمولادردناک است و به آن آبسه پوستی می‌گویند. علاوه بر اینها، در آکنه و جوش غرور جوانی استاف (نوعی میکروب) نقشی ندارد و باکتری‌ چربی‌ دوست باعث ایجاد جوش می‌شود. البته این باکتری‌ها هم احتمال اینکه ضایعاتی مانند کورک ‌را روی صورت ایجاد کرده و حتی ترشحات چرکی نیز از آن خارج گردند.

کورک ها تعداد زیادی ندارند و معمولا در تمام نواحی پوست بدن که فولیکول مو وجود دارد می توانند باشند و به طور معمول با آکنه ای که در صورت دیده می شود و تعدادشون هم زیاد است، یکسان نیست، بلکه وضعیتی است که به آن فولیکولیت گفته می شود، که در اثر عفونی شدن، ملتهب و یا مسدود شدن فولیکول مو رخ می دهد که منجر به تجمع پوست مرده شده که یا به صورت دانه های قرمز رنگ ریز باقی مانده و یا تبدیل به کورک می شوند.

فولیکولیت به مجموع دانه ها و برآمدگی های قرمز رنگ کوچکی گفته می شود که در اثر التهاب فولیکول مو در اثر تحریک، آسیب و یا عفونی شدن فولیکول های مو در درون پوست ایجاد و ظاهر می شوند. فولیکولیت می تواند هنگام آسیب پوست در اثر بروز بیماری هایی مانند زخم های پوستی و حتی آکنه، اصطکاک پوست با لباس، تعریق زیاد و قرار گرفتن در معرض مواد سمی ایجاد شود. فولیکولیت معمولا در نواحی قفسه سینه، صورت، باسن و گردن دیده می شود.

کورک (فرانکل) (جوش های عفونی بزرگ)، در این حالت عفونت باکتریایی موجب آبسه زیر پوستی می شود و تا زمانی که کوچک و سفت است تخلیه آن مفید نبوده و توصیه نمی شود. اما به محض آنکه کورک نرم شود و چرک آن در سر آن تجمع پیدا کند می توان آن را تخلیه کرد. کوک های بزرگ عموما باید توسط پزشک تخلیه گردند. کورک ها معمولا در ناحیه کمر، باسن، کشاله ران و زیر بغل دیده می شوند.

وقتی خوشه ای از کورک ها کنار هم قرار گیرند اصطلاحا کفگیرک، دمل و یا کاربانکل گفته می شود که چند سر دارد و با گذشت زمان سفت و سخت می شود و نهایتا چرک موجود در آن بالا آمده و در سر دمل قرار می گیرد و می توان توسط جراحی باز و یا خود به خود تخلیه شود. دمل ها معمولا با احتمال زیاد از خود اسکار و لک ناشی از جای جوش بجای می گذارند.  در تمام حالات کورک و دمل عموما دارای خارش و درد آزار دهنده هستند که پس از تخلیه درد آنها کم می شود. کاربانکل ها عموما در ناحیه پشت گردن و کشاله ران دیده می شوند.

معمولا آنتی بیوتیک ها در اینگونه عفونت های باکتریایی در کورک و کاربانکل کارساز نیست و تخلیه بیشتر مدنظر است. کورک ها بسیار عمیق اند و اگر پوست اطراف آن دارای خراش باشد، حین تخلیه ترشحات آن می تواند باعث انتقال شود.

فولیکولیت باکتریایی وضعیتی است که نه تنها بر روی پوست بدن بلکه ممکن است بر روی صورت نیز رخ دهد، اما باید توجه داشت که در صورت تشکیل کورک روی صورت، توصیه نمی شود که با فشار تخلیه شود، بلکه باید قبل از اینکه خودش سر باز کند، با دوز مناسبی از آنتی بیوتیک آن را محدود کرد. هنگامی کورک روی صورت ایجاد شود باید بسیار مراقب بود چون در هنگامی کورک سفت است بسیاری از بافت های اطراف خود را متلاشی کرده و ممکن است میکروب به سیاهرگ های صورت وارد شده به مغز نیز برسد.

 

چرا به فولیکولیت دچار می شویم؟

بیشترین اتهام متوجه باکتری استاف (استافیلوکوک اورئوس) است که به صورت بی خطری روی پوست همه وجود دارد اما اگر راهی برای ورود به پوست از طریق جراحت و یا ناحیه اینفاندیبولوم فولیکول مو پیدا کنه می تواند مشکلاتی ایجاد نمایند. عموما به کاربانکل  عفونت پوستی استاف (staph skin infection) نیز گفته می شود. سایر عواملی که موجب بروز وضعیت فولیکولیت می شوند، به شرح زیر است:

1. انسداد منافذ توسط محصولاتی مثل مرطوب کننده ها و روغن های مراقبت از پوست

2. قارچ  و حتی باکتریهای داخل حمام، استخر و وان آب گرم مثل سودوموناس آئروژینوزا که حتی باعث عفونت مجاری اداری هم می شه.

3. شیو کردن موها توسط تیغ و ژیلت

4. موهای زیر پوستی تاب خورده که به سمت به داخل پوست رشد می کنند.

5. بعضی از داروها مثل کورتواستروئیدها که برای کاهش التهاب استفاده می شوند.

 

به طور کلی اگر فولیکول های مو آسیب دیده باشد، ریسک ابتلا به فولیکولیت باکتریایی در شخص بالا می رود. این آسیب ها ممکن است در شیو کردن، آسیب پوست، بانداژ پوست، لباس تنگ (که در مجاورت تعریق موجب تحریک و قرمزی پوست می شود) ایجاد گردد.

 

برای پیشگیری  و درمان فولیکولیت، فرانکل، کاربانکل چه باید کرد؟

فولیکولیت های ملایم معمولا بدون درمان خاص خودشون میرن. اما برای کمک می تونید موارد زیر رو رعایت کنید:

1.  مناطق آلوده را روزی دو بار با پن های آنتی باکتریال (مثل پن زینک پلاس) و یا پن های ضد جوش حاوی سالیسیلیک اسید شستشو دهید. دقت کنید صابون اصلا خوب نیست و حتما باید هر بار از پارچه، دستمال یا حوله و همچنین لباس تمیز استفاده گردد.

2.  از نمک دریایی کمک بگیرید. یک قاشق چای خوری نمک رو در یک فنجان آب حل کنید و روی لیفتون بریزید و روی پوست بذارید، حتی می تونید سرکه سفید هم امتحان کنید. اضافه کردن نمک به وان حمام نیز بسیار می تواند مفید باشد.

3.  از کرم هایبدون نیاز به نسخهموجود در داروخانه مثل کرم ضد جوش بدن، کرم یا ژل بنزوئیل پراکساید، پماد های آنتی بیوتیک یا اگر خارش دارید از پماد هیدروکورتیزون می توان استفاده کرد.

4.  همچنین برای پیشگیری باید از پوشیدن لباس تنگ و لباس زبر، شیو کردن و خاراندن ناحیه درگیر خودداری شود.

5.  اگر شخص نیاز به شیو داشت که البته توصیه می گردد دست کم سه ماه شیو نکنند. بهتر است از یک ماشین اصلاح با تیغه ی تمیز استفاده شود و قبل از آن پوست را با پن آنتی باکتریال شستشو داده و با کمی ژل اصلاح موهای آن قسمت را نرم کرده و   سپس در جهت رشد مو اصلاح نماید و بعدش با آب گرم شسته و کرم ضد جوش یا پماد تجویزی حال چه پماد آنتی بیوتیک چه ژل بنزوئیل پراکساید را بر موضع بمالد.

6.  از لایه بردار های ملایم استفاده شود. پن های لایه بردار بایومیمتیک و یا شوینده های حاوی سالیسیلیک اسید به همراه لیف نرم شاید تمام آن چیزی باشد که مورد نیاز شخص مبتلا به فولیکولیت باکتریایی است.

7.  شستشوی شدید  و خشن پوست می تواند باعث التهاب فولیکول مو و شیوع و بدتر شدن وضعیت فولیکولیت شود.

8.  اگر آکنه های بدن دارای التهاب خاصی است، در مجموع هر گونه سایش و مالش موضع باید فراموش شود. چون این کار باعث شیوع سوزش و برانگیختگی بیشتر می شود.

9.  اگر مقدور بود حمام در وان با آب حاوی نمک دریایی را جایگزین دوش گرفتن نمایند. خیس خوردن پوست راه ملایمی برای زدوده شدن بهتر سلول های مرده و باز نگه داشتن و تمیزی منافذ است.

10.  توصیه شده است در وان حمام از نمک دریایی برای بهبود زخم های ملتهب استفاده نموده و اطمینان حاصل شود که ناحیه درگیر با فولیکولیت حتما به مدت 25 دقیقه زیر آب بماند.

11.  بلافاصله بعد از تعریق در اثر فعالیت های روزمره و ورزشی دوش گرفته شود، چون تعریق دوست پوست ما نیست، حداقل نه وقتی که پوست مستعد اکنه است. عرق می تواند شیوع آکنه های فعلی را بدتر نماید، پس به محض اینکه امکانش بود بعد از ورزش یا تعریق دوش بگیرید.

  اگر این اقدامات مراقبت شخصی کارساز نبود که باید به درماتولوژیست مراجعه کنید که با تشخیص صحیح برای شما کرم های آنتی بیوتیک و شوینده های ضد قارچ و پماد استروئید تجویز نموده و یا در صورت نیاز اقدام به تخلیه فرانکل و کاربانکل نماید.

منبع :

دکتر شبنم فرید فر - داروساز

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*