رهگیری سفارش

کد امنیتی

شاخه های بلاگ خبری

تولید کننده‌ها

تاریخ انتشار: 1398-06-21 14:04:02
نمایش: (1180)

اشتباهات رایج شستشوی صورت

شستن صورت فرایندی پیچیده تر از اون چیزیه که به نظر میرشه.

همه اشتباهات شما در شستشوی پوست صورت

1. عدم شستشوی صورت قبل از آنکه به رختخواب بروید. این اشتباه است که اگر شاغل هستید در هنگام بازگشت به منزل و اگر خانه دار هستید قبل از خواب صورت خود را با فیس واش نشورید. این یک قانون برای همه است. در واقع شما باید موقع به رختخواب رفتن صورت تمیز و مرطوب کننده زده شده داشته باشید.  اگر غروب هنگام مراجعه به منزل شستشو را انجام داده اید عملا نیازی نیست شب موقع خواب این عمل را تکرار کنید.

2. شستشوی با آب بیش از حد گرم. حرارت بیش از حد آب برای شستن صورت نه تنها مفید نیست بلکه زیان بار است حتی اگر فکر کنید پس از یک روز سرد مثلا زمستانی ، زدن آب داغ به صورت حس خوبی می دهد کاملا در اشتباه هستید و برعکس همین امر نیز صادق است یعنی آب یخ هم برای پوست مفید نیست، پس در هر شرایطی آب ولرم را همیشه به یاد داشته باشید.

3. اکتفا به یک میکاپ ریموور خشک و خالی و یا یک دستمال مرطوب و میسلار واتر که قرار نیست به اندازه کافی پوست را تمیز کنند و البته که از بین بردن آرایش شما اولین قدم مهم است ولی باید بدانید که پوست را کامل تمیز نمی کند و شما در واقع فقط از شر آرایش روی پوست خلاص می شوید پس روی یک فیس واش غیر صابونی سرمایه گذاری کنید.

4. شستشو با صابون اشتباه دیگری است. بخصوص افرادی که فکر میکنن چون پوستشون حساس نیست پس صابون بهترین پاک کننده است و البته این مساله در مورد افراد با پوست حساس که از شامپو بچه استفاده می کنند نیز صادق است و هر دو گروه در اشتباه اند. صابون و شامپوی سر به همان اندازه که کمک میکند آسیب رسان هستند.

5. ساییدن و شستشوی طولانی مدت پوست. شاید به شما حس خوبی بدهد اما موجب تحریک پوست و حتی قرمزی می شود که آغاز گر فرایندهای مخرب برای پوست می تواند باشد.پس سعی کنید به آرامی و با نوک نرم انگشتان دست به صورت دایره وار به مدت کوتاهی پوست را شستشو و سپس به آرامی بدون ساییدن حوله به پوست، آن را خشک کنید.

6. نشستن دست ها در ابتدا. ریختن فیس واش بر روی دستان آلوده و از قبل شسته نشده شما و مالیدنش به روی صورت کار بسیار مخربی است چون دارید تمام آلودگی دستاتون رو روی صورتتون می مالید. پس اول دستاتون رو با مایع دستشویی بشورید.

7. استفاده زیاد از حد قانونی از لایه بردار. قانون این است که هفته ای نهایتا 3 بار از لایه بردار ها استفاده شود. می دانیم که ممکنه زیاد استفاده کردن از آنها گاهی به ما حس خوبی بدهد اما واقعا با این کار داریم به پوست آسیب می زنیم.

8. استفاده نکردن از مرطوب کننده مناسب بلافاصله بعد از فیس واش. همه شوینده های تخصصی می توانند پس از شستشو پوست را خشک کنند و شما نباید اجازه بدید پوست لخت رها بشه. پس روی پوستی که هنوز رطوبت داره، مرطوب کننده یا کرم های ضد پیری تون رو بزنید.

نحوه صحیح شستشوی صورت چگونه باید باشد؟

اکنون که می دانیم هنگام شستن صورت اشتباه کردن آسان است، وقت آن است که نحوه صحیح انجام آن را بررسی کنیم. البته نحوه شستن صورت به طور موثر به نوع پوست شما بستگی دارد. با این وجود، قوانینی وجود دارد که همه باید از آن پیروی کنند.

قبل از شروع  هر نوع آرایش یا پوشش دیگری را روی پوست خود جدا کنید. هنگامی که صورت خود را شستشو می دهید ، می خواهید کثیفی ها و روغن ها را از پوست خود پاک کنید. اگر بین شستن و پوست خود چیزی وجود داشته باشد بی شک آن چیز میکاپ باشد یا آلودگی دستان شما،  قصد آنها این است که از تمیز کردن کامل پوست صورت شما جلوگیری کنند. استفاده از پاک کنندهای آرایش همچون میسلار واتر و شیر پاک کن در این موارد موثر است. در صورتی که اینکار را نکنید نهایتا مجبور خواهید بود شستشوی صورت با فیس واش را دو بار انجام دهید.

قبل از شروع شستن صورت حتما دستان خود را به طور معمول بشویید. و مهمه که حواستان باشدکه اگر به تازگی آرایش را با پد و میسلار از روی پوست برداشته اید شستن دست از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا ممکن است مقداری میکاپ روی دستان بماند.

پس از این ، دمای مناسب برای شستشو را مد نظر داشته باشید. هنگام تمیز کردن صورت از آب گرم خودداری کنید. شستن با آب سرد در فصول غیر سرد اشکالی ندارد و می تواند برای کارهای روزمره پوست مورد استفاده قرار گیرد. با این حال امن ترین و بهترین آب در تمام فصول سال با هر دمای هوایی همانا آب ولرم است.

با استفاده از ماساژ دایره ای نوک انگشتان روی صورت با پاک کننده ملایم صورت خود را شستشو دهید. شما باید حدود 20 تا 30 ثانیه در یک الگوی دایره ای عمل شستن را اجرا کنید. پاک کننده شما می تواند کارهای زیادی انجام دهد. بنابراین  نیازی نیست که به نام بازی کردن با پوست حیت شستن، پوست بینوا را را بیش از حد بمالید و آن را تحریک کنید.

در آخر صورت خود را به طور دقیق با آب ولرم آبکشی نمایید و مهم است که اجازه ندهید هیچ کف و شوینده ای روی پوست باقی بماند. صورت خود را با حوله یا دستمال خشک و تمیز بدون اینکه آن را بمالید خشک کنید. از مالیدن یا پاک کردن پوست با حوله خودداری کنید. در آخر ، می توانید پوست خود را با یک محصول سبک همانند کرم های مرطوب کننده و آبرسان مخصوص نوع پوست خودتان مرطوب کنید. و این بسیار مهم است که این کار را روی پوست دمپ یعنی پوستی که هنوز رطوبت روی آن است انجام دهید.

انتخاب بهترین شوینده صورت

به یاد داشته باشیم که شوینده های طراحی شده برای پوست صورت که دارای سازگاری و فواید زیادی هستند سیندت ها هستند که عموما با نام پن صورت شناخته می شوند. این پن ها امروزه به چهار فرم تولید و به مارکت صنعت کازمتیک عرضه می شوند. فرم سیندت بار یا جامد، فرم پن مایع،  فرم فوم فیس واش یا سیندت فوم  و فرم ژل فیس واش یا سیندت ژل چهار فرم این محصولات تخصصی برای شستشوی پوست صورت هستند. این سیندت ها عموما برای پوست تولید می شوند و ممانعتی در استفاده آنها بر روی پوست بدن وجود ندارد.

هر نوع از صابون برای شستشو توصیه نمی شود مگر در شرایط خاصی انواع خاصی از صابون ها که پزشک برا یموارد خاص آن را توصیه میکنند. مثل صابون های گلیسرینه و یا گوگرد دار که برای بعضی از اختلالات پوستی و درماتولوژیکی مورد استفاده قرار میگیرد. 

اگر برایتان جای سوال بود که وقتی به قفسه فروشگاه ها نگاه میکنید از انبوه شوینده ها در تعجب هستید و نمی توانید انتخاب کنید و از مضر بودن ترکیبات و نوع پاک کننده های آن می ترسید، من در اینجا به شما توصیه می کنم طرفدار برندهای تولید کننده محصولات درموکازمتیک باشید.

آنها سیندت های مناسب و تخصصی برای پوست شما تولید می کنند و شما بدون نگرانی از سازگاری و نگرانی از ترکیبات مضر می توانید آنها را برای پوست خود تهیه کنید. محصولات درموکازمتیک به هیچ عنوان ترکیبات مضر ندارند، و مواد اولیه های آنها بسیار دقیق برای انواع پوست فرموله و انتخاب شده است.  البته شما همیشه با گفته های بازاریابی دروغ در مورد همه ترکیبات مواجه می شوید مثلا شوینده حاوی پارابن و حاوی سولفات جزو آن دسته از فرهنگ های بازریابی دروغ است. در حالیکه در صنعت درموکازمتیک ما به هیچ عنوان پارابن را در سیندت ها نمی زنیم و لازم است که بدانید شوینده یا سورفکتانت های حاوی گروه سولفور یا همان نام رایج سولفات به هیچ عنوان خطرناک نیستند و لازم است که بدانید در سیندت های صنعت درموکازمتیک اصلا استفاده هم نمی شوند. دروغگویان مارکتینگ معمولا تخصصی در شیمی کازمتیک و درموکازمتیک ندارند و حتی ممکن است روزی بگویند آب نیز برای انسان مضر است چون روزانه هزاران نفر در دنیا در آب غرق می شوند و می میرند. 

محصولات درموکازمتیک برای سلامت پوست فرموله می شوند و بر زیبایی و رفع یک اختلال در پوست اثر میگذارند. نفوذ این محصولات می تواند بیشتر از سایر محصولات موضعی باشد. این محصولات اثر بخشی و ایمنی آنها توسط متخصصین پوست، داروساز، کودکان، چشم پزشکان و لابراتوارهای تخصصی حتی بیشتر از حد انتظار کنترل می شود.

هنگام انتخاب شوینده مناسب حتما نوع پوست خود را مد نظر داشته باشید، اگر پوست چرب دارید چه جوش می زنید و چه نمی زنید شما باید پن و فیس واش مخصوص پوست چرب تهیه کنید که عموما حاوی سالیسیلیک اسید برای تمیزی منافذ است و همچنین دارای ترکیباتی برای کنترل چربی ترشح شده از غدد چربی پوست هستند. اگر پوست شما خشک و حساس است از فیس واش های کرم دار استفاده کنید. اگر پوست مختلط دارید و جوش نمی زنید می توانید از سیندت های فیس واش مخصوص پوست خشک استفاده کنید ولی اگر جوش می زنید باید از فیس واش های پوست چرب که عموما ضد آکنه هستند استفاده کنید. 

پوست های آکنه ای تا زمانی که آکنه های آنها درمان نشده عملا نباید از سیندت های دیگری مانند سیندت های روشن کننده استفاده کنند چون کارایی ندارند. در تمام انواع پوست شما می توانید از سیندت های لایه بردار برای لایه برداری هفتگی تان استفاده کنید.  حتی امروزه درموکازمتیکی ها فیس واش بایومیمتیک (الهام گرفته از طبیعت ذاتی پوست) تولید کرده اند و همچنین فیس واش هایی داریم که قدرت لایه برداری خفیف دارند و شما می توانید روزانه از آنها دو بار استفاده کنید.

فرم های این سیندت ها از نظر علمی تفوتی ندارند و در واقع برای انواع سلیقه در مصرف کننده ها طراحی شده اند اما اشخاصی که پس از شستشو بسیار شدید حس خشکی در پوست خود دارند از نظر روانی بهتر است از فوم ها استفاده کنند چون حجم فوم ریخته شده روی کف دستان شما جوری است که از نظر القای ذهنی حجم مناسب و حتی کمتر از سایر فرم ها شوینده به صورت می رسد در نتیجه کمتر لایه شاخی و دفاعی پوست چربی از دست می دهد.  این مساله البته در مقدار حجم مصرفی شوینده در هر بار استفاده در مورد هر چهار فرم سیندت صدق میکند. به زبان ساده تر هر چقدر شما حجم بیشتری از سیندت خود را بر روی پوست بمالید پوست در پایان خشک تر خواهد شد و مهم است که تحت هر شرایطی پس از شستشو مرطوب کننده اعمال شود.

پس در تمام حالات فوق داشتن مرطوب کننده متناسب با نوع پوست بسیار حیاتی است زیرا رها کردن پوست پس از شستشو تحت هر شرایطی کار بسیار اشتباهی است. هفته ای یک یا دو بار پوست خود را با یک اسکراب لایه برداری کنید. انجام کارهای بسیار بیشتر از آن در واقع باعث لطمه زدن به پوست شما خواهد شد حتی شستشو های مکرر و بیشتر از دو بار در روز نیز می تواند خسارت بار باشد.

خطرات شستشوی ضعیف و ناصحیح صورت

این ممکن است در ابتدا کمی پیچیده به نظر برسد. البته وقتی تمرین می کنید راحت تر می شوید. علاوه بر این دلایل زیادی برای تمرین خوب شستشوی صورت وجود دارد. قبل از هر چیز اگر برای مراقبت از پوست خود در زمان ، پول و انرژی سرمایه گذاری می کنید ، پس شما حتما دوست ندارید و نمی خواهید که سرمایه و زیبایی خود را با روشی غیر مؤثر در شستشوی صورت به باد دهید.

علاوه بر این تشستشو های تهاجمی مانند استفاده از آب داغ، شستشوی خشن، شستشوی نا کافی و شستشو با هر چیزی غیر از سیندت ها می تواند به طور چشمگیری به پوست صورت شما آسیب برساند. شما با خطوط ریز و ظریف بیش از حد، چین و چروک و به طور کلی پوستی با ظاهر نا سالم روبرو خواهید شد.

به همین ترتیب ، اگر نتوانید صورت خود را به طور کامل شستشو دهید، ممکن است باعث آکنه و تحریکات دیگر شوید. شما به راحتی می توانید صورت خود را به محض حس آویزان شدن در آن بشویید. انجام این کار یکی از بهترین راه ها برای اطمینان از ماندگاری سلامت پوست شما است.

✍️ دکتر شبنم فرید فر

داروساز و عضو انجمن متخصصین شیمی کازمتیک کشورهای خاورمیانه و فدراسیون جهانی متخصصین شیمی کازمتیک


⚠️کپی مقالات هشت مارس در فضای وب مجاز نمی باشد!

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*