فروشگاه هشت مارس

رهگیری سفارش

کد امنیتی

شاخه های بلاگ خبری

تولید کننده‌ها

تاریخ انتشار: 1398-06-25 04:43:35
نمایش: (2517)

نقد و بررسی تونیک ضد ریزش مو ارثی پالمینکس

علل ریزش مو چندین فاکتور مختلف هستند بنابراین برای درمان دو نوع رایج تر از انواع ریزش مو عموما ترکیبی از چندین ماده موثره در تونیک های مو می تواند برای مدیریت ریزش مو مفید باشد. رایج ترین ریزش موها آلوپشیا آندروژنیک (ارثی) و تلوژن افلوویوم هستند.

 آلوپشیا به الگوی طاسی مردانه و زنانه شهرت دارد که علت آن حساسیت ژنتیکی فولیکول مو به ماده ای بنام دی هایدروتستوسترون است که به ارث برده می شود. فولیکول مو نسبت به این ماده حساس است و شروع به کوچک شدن می کند که نهایتا دچار تحلیل شده و طول عمر آن کم شده و ممکن است در اثر التهاب پری فولیکولار فیبروز از پوست سر خارج شود.

 اکثرا خانم ها در این نوع ریزش روند تنک شدن موهای سرشان پراکنده است ولی آقایون به ندرت تنک شدگی پراکنده دارند. آقایان بیشتر با الگوهای طاسی مردانه خاص خودشان در گیر هستن مثلا قسمت های میانی سر و پیشانی که گویا موهای این مناطق نسبت به موهای سایر مناطق دیگر سر نسبت به دی هایدروتستوسترون حساسیت بیشتری نشان می دهند.

ریزش موی آندورژنیک یا ارثی

اکثر خانم های مبتلا به ریزش مو آلوپسی یا آلوپشیا آندورژنیک درست همانند مردان به نظر می رسد تحت تاثیر هورمون دی هایدروتستوسترون فولیکول های موهای آنها مینیاتوریزه شده و مبتلا به طاسی با الگوی زنانه می شوند. وراثت فاکتور مهمی در این مورد به حساب می آید.

در این نوع از ریزش مو در زنان اکثر ما شاهد تنک شدگی پراکنده موها ر همه نواحی سر هستیم از طرفی مردان به ندرت دچار تنگ شدگی پراکنده می شوند و آنها الگوهای خاص طاسی مردانه را دارند. برخی از زنان ممکن است ترکیبی از دو نوع طاسی را داشته باشند. آلوپسی آندروژنیک در زنان یا عملکرد آندروژن ها، هورمون های مردانه ای که معمولا با مقادیر بسیار کمی در زنان وجود دارند، ارتباط دارند. آلوپسی آندروژنیک به وسیله بسیاری از فاکتورهای مرتبط با عملکرد هورمون ها، از جمله کیست های تخمدان، مصرف قرص های بارداری با شاخص آندروژن بالا، بارداری و یائسگی ایجاد می شود.

درمان هایی که امروزه متخصصین پوست و مو در صورت عدم تشخیص عامل محرک ویژه به مبتلایان به این نوع از ریزش موها چه آلوپسی و چه تلوژن افلوویم می دهند عموما محدود به ماینوکسیدیل و فاینستراید است. که فاینستراید عموما برای خانم ها تجویز نمی شود.

اما امروزه با پیشرفت های چشمگیر در صنعت درموکازمتیک ما شاهد ظهور بیش از پیش محلول ها و تونیک های ضد ریزش مو هستیم که هر کدام با مواد موثره خاص و عموما با منشا گیاهی برای انواع الگوهای ریزش مو  طراحی و تولید می شوند.

این محلول ها بسیار مورد استقبال متخصصین و حتی شخص مبتلایان به ریزش مو قرار گرفته و مطالعات مستند و علمی خوبی نیز برای آنها وجود دارد. طراحی این محلول های ضد ریزش به مرور دچار پیشرفت هایی شده که از جمله این تحولات می توان به تخصصی تر شدن آنها برای نوع خاصی از ریزش مو اشاره کرد.

تونیک مو ضد ریزش آلوپسی آندروژنیک (ارثی) پالمینکس اویدرم

عصاره سائوپالمتو 

اولین عصاره موجو در تونیک موی پالمینکس اویدرم عصاره سائوپالمتو است که به عنوان یک درمان جایگزین برای درمان ریزش مو استفاده می شود. این گیاه گیاهی است با انواع توت های کوچک  که صدها سال توسط بومیان آمریکایی به عنوان دارو و یک ماده غذایی مورد استفاده قرار گرفته است. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این گیاه درمانی ممکن است پروستات بزرگ شده را درمان کند. همچنین برای درمان موارد زیر نیز مورد استفاده قرار گرفته است:

 •         ریزش مو
 •         عفونت مثانه
 •         سرطان پروستات
 •         کاهش میل جنسی

تحقیقات در مورد اینکه آیا سائوپالمتو saw palmetto برای درمان ریزش مو موثر است محدود است اما امیدوار کننده است. عصاره انواع توت های سائوپالمتو ممکن است 5-α-ردوکتاز را مهار کند، آنزیمی که تستوسترون را به DHT تبدیل می کند. DHT مولکولی است که مسئول ریزش موی آلوپسی آندروژنیک است و همچنین در بزرگ شدن پروستات دخیل است.

محققان امیدوارند که این امر بتواند ریزش مو را کند یا متوقف کند. در حقیقت ، اجزای سائوپالمتو که عملکرد آنزیم 5-α-ردوکتاز را مسدود می کنند ، به همان روش که ترکیبات مصنوعی در داروهای تجویز شده برای ریزش مو کار می کنند، عمل میکند.

کافئین انکپسوله و ریزش مو

کافئین انکپسوله در سالهای اخیر موفقیت های زیادی را از خود در درمان ریزش موی آلوپسی آندروژنیک از خود نشان داده است. در واقع کافئین علاوه بر افزایش گردش خون مویرگی در اطراف فولیکول مو که موجب تحریک رویش مو می شود از کوچک شدن و همچنین توقف تکثیر بی وقفه ی سلول های پیاز مو ممانعت کرده و حتی می تواند میزان دی هایدروتستوسترون را کاهش دهد.

کافئین حتی در فرم شامپو نیز بسیار اثر بخش است و دیده شده تنها در 2 دقیقه می تواند جذب شود و جالب اینکه موی سر خانم ها بیشتر و بهتر به کافئین پاسخ می دهد. به همین خاطر گفته می شود شامپوها و تونیک های حاوی کافئین خود به تنهایی جایگزین مناسبی برای درمان دشوار و مادام العمر ماینوکسیدیل در ریزش مو آلوپسی آندروژنیک و حتی تلوژن افلوویوم هستند. اویدرم در کنار تونیک موی پالمینکس اقدام به عرضه شامپو کافئین پالمنیکس نیز نموده است.

آناژلین یا پروتئین هیدرولیزه لوپن

آناژلین نام تجاری عصاره پروتئین هیدرولیز شده از گیاه لوپن یا باقلای مصری سفید و شیرین است که سرشار از پپتیدهای گلوتامینه شده، مقادیر کمی از ویتامین ها و عناصر است که قادر ایت چرخه مو را با تنظیم تعادل هورمونی، فعال سازی مجدد میکروسیرکولاسیون و تحریک متابولیسم سلول ها کنترل کند. آناژلین در کلیه فرمول های درمانی مو برای به تاخیر انداختن ریزش مو  آلوپسی آندروژنیک با مکانیسم مهار آنزیم 5-α-ردوکتاز توصیه شده است که از رشد مجدد مو نیزحمایت میکند.

آمینکسیل و فیبروزه شدن 

آمینکسیل یک آنالوگ و یا بهتر است بگوییم مولکولی با ساختار مشابه با ماینوکسیدیل است که توسط کمپانی لوریل پس از سالها پژوهش در دهه نود میلادی سنتز و ثبت اختراع شده و یک ماده آنتی فیبروتیک است که از پری فولیکولار فیبروز جلوگیری میکند. وضعیت فیبروز فولیکولار تقریبا در تمام سطح دچار آلوپسی آندروژنیک دیده می شود و به این صورت است که کلاژن در اطراف فولیکول مو تجمع پیدا کرده و سفت و سخت می شود و جوری به ریشه مو فشار می آورد که باعث خروج مو از سطح پوست و مرگ آن می شود و این یعنی ریزش موی زودرس پس در اینجا آمینکسیل است که جلوی این اتفاق را گرفته و موجب حفظ تراکم مو و افزایش استحکام تار مو به پوست سر را سبب می شود. آمینکسیل با مکانیسم اثر خود موجب ترمیم موهای نازک شده ای می شود که تحت تلوژن افلوویوم نیز قرار دارند.

اما آمینکسیل علی رغم شباهت ساختار شیمیایی خود با ماینوکسیدیل به نظر نمی رسد که عملکردی شبیه به آن داشته باشد زیرا در مطالعات دیده شده که اثرات تحریک کنندگی آن برای رشد مو بسیار کم است. البته لازم به ذکر است که این دو ماده تاکنون اثری بر روی آنزیم 5-α-ردوکتاز از خود نشان نداده اند. لذا ترکیب این ماده با سایر مواد موثره می تواند بسیار مفید باشد. شواهدی مبنی بر اینکه آمینکسیل نیز همانند ماینوکسیدیل یک درمان سخت و مادام العمر باشد و در صورت قطع مصرف وضعیت به روال قبل بازگردد وجود ندارد. 

عصاره های گیاهی موثره در تونیک ضد ریزش ارثی اویدرم

یکی از عصاره های موثر گیاهی در تونیک اویدرم عصاره دم اسب است که برای رشد مو در طی سالهای متمادی مورد مطالعه قرار گرفته است و نتایج تحقیق از اثربخشی آن در معالجه انواع بیماری ها پشتیبانی می کند. این گیاه باستانی است که هزاران سال است که برای درمان و بهبود سلامت استخوان ها ، تنظیم جریان خون و کمک به حفظ سلامت پوست و مو مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین دارای خواص ضد التهابی ، ضد قارچی و ضد میکروبی است که می تواند به مبارزه با عفونت کمک کند. جدیدترین تحقیقات اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدان های موجود در دم اسب به عنوان یک منبع با ارزش برای سلامتی مو را به اثبات رسانده است.

ماده اصلی دم اسب ماده معدنی سیلیس است. خاصیت قلیایی کنندگی آن است که وظیفه استحکام بخشی رشته های مو و بهبود درخشش و بافت مو را بر عهده دارد. یکی دیگر از اجزای دم اسب سلنیوم است. سلنیوم به بدن کمک می کند تا ید را پردازش کند ، که مسئول تقویت رشد مو و حفظ قدرت آن است. و به دلیل خاصیت ضد باکتریایی آن در مبارزه با عفونت در پوست سر، پاک کردن فولیکول ها و ریشه ها به منظور حمایت از رشد سالم مو بسیار کمک کننده است.

عصاره دیگر موجو در تونیک پالمینکس اویدرم عصاره رزماری است  که یک ماده با ارزش غذایی بالا و خاصیت ضد التهاب عالی برای تغذیه فولیکول مو و تسکین پوست سر است.

رزماری می تواند گردش خون محیطی را در پوست سر تحریک و با ریزش مقابله نموده و با تقویت فولیکول های مو آنها را به فعالیت و رشد مو  تحریک کند. استفاده از محصولات مراقبت از مو حاوی رزماری می تواند از سفید و خاکستری شدن زودرس مو  جلوگیری کند و دقیقا همانند ریزش مو که با افزایش سن اتفاق می افتد می تواند روند سفیدی موها را نیز به تاخیر بیاندازد.

رزماری در زمانی که فرد در اوایل ابتلا به ریزش موی آلوپسی و تلوژن افلوویوم است و یا اصطلاحا نشانه های ریزش مو ی زودرس را مشاهده می کند، اثر بخشی عالی دارد.

 

اما آخرین عصاره در تونیک پالمینکس عصاره رازیانه است. این عصاره نیز دارای قدمت زیادی بوده و سر شار از ویتامین سی، منیزیم، کلسیم، فسفر و آهن است. به همین دلیل برای جلوگیری از ریزش مو از عصاره آن استفاده می شود چون با تقویت پوست سر توسط مواد مغذی به تقویت فولیکول مو کمک می کند.

خبر خوب این است که  دانه رازیانه می تواند با ریزش مو مقابله کند. آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی موجود در دانه رازیانه ریشه های مو را تقویت می کند و به فولیکول های موس سر عمر می بخشد.

دانه رازیانه سرشار از پتاسیم است که یک عنصر حیاتی برای آبرسانی سلول های بدن است این مساله می تواند در صورتی که آمینکسیل را همانند ماینوکسیدیل یک بازکننده کانال پتاسیم ضد فشار خون بدانیم، می تواند نوعی اثر بخشی همزمان را شاهد بود که به افزایش خونرسانی و راندن سموم از اطراف فولیکول مو کمک کند.

 

درمان های زیادی برای ریزش موی ارثی وجود دارد. در سال های اخیر ، اکستنشن مو و کاشت مو محبوبیت زیادی پیدا کرده است. داروهای موضعی و داروهای خوراکی از روشهای رایج افراد برای درمان نازک شدن و ریزش مو است. روشهای جراحی اغلب به خوبی پاسخ می دهند اما جراحی می تواند گران باشد. داروها هم می توانند دارای عوارض و سختی هایی در مصرف باشند که با در نظر گرفتن این موارد عموما متخصصین پوست و مو، داروسازان، کازمتولوژیست ها و متخصصین شیمی کازمتیک به افراد مبتلا به ریزش های آلوپسی آندروژنیک و تلوژن افلوویوم تونیک های مویی را که ترکیبی از چند ماده موثره و اثر بخش است توصیه میکنند، بخصوص اینکه تونیک های ویژه ای که دقیقا برای پیشگیری و درمان آلوپسی آندورژنیک (ریزش مو ی ارثی ) و تلوژن افلوویوم همانند تونیک پالمینکس اویدرم طراحی شده اند، باشند.

 

 - دکتر شبنم فرید فر

داروساز و عضو انجمن متخصصین شیمی کازمتیک کشورهای خاورمیانه 

⚠️کپی مقالات هشت مارس در فضای وب مجاز نمی باشد!

(2)
 • فرامرز 1398-07-08

  سلام من کاشت مو داشتم و به توصیه شما فوم اویدرم رو خریدم و خداروشکر فعلا که حس خوبی دارم. با سپاس از سایت خوبتون

  پاسخ مدیر:

  سلام مرسی از انتخاب شما  امیدوارم همیشه موهای پر پشت و زیبا داشته باشید.

 • شروین از تهران 1398-07-08

  سلام داخل تهران پیک ندارید؟ من هم تونیک رو هم شامپو کافئین رو می خواستم چون منم ارثی ه ریزش موهام. مرسی

  پاسخ مدیر:

  سلام بعضی روزها پیک داریم ولی واقعا برنامه مشخصی نداره و نمی شه روش حساب کنید. همون پست پیشتاز بهترین گزینه است نهایتا صبح فرداش می رسه خدمتتون. با تشکر

دیدگاه خود را بنویسید
*
*