فروشگاه هشت مارس

رهگیری سفارش

کد امنیتی

شاخه های بلاگ خبری

تولید کننده‌ها

تاریخ انتشار: 1398-07-05 22:29:43
نمایش: (2125)

میکروبیوم پوست و محصولات درموکازمتیک

در ابتدا روده بود و اکنون پوست ماست که باکتریها، پروبیوتیک ها و سایر جنبه های میکروبیوم آن در کانون توجه تولید کننده های محصولات مراقبت از پوست قرار دارد. اما چگونه می توانیم آن را مدیریت کنیم؟

آنچه را که لازم است در مورد میکروبیوم پوست خود بدانید را در اینجا بررسی می کنیم.

شاید برای شما قابل درک نباشد اما برای  درک برخی از ادعاهای جدید در صنعت درموکازمتیک باید کمی در مورد میکروبیوم روده و نقش آن در سلامت پوست بدانید.  در واقع پوست و روده دو میزبان بزرگ انواع مختلفی از باکتری ها، قارچ ها، ویروس ها و مایت ها که به فارسی هیره و کنه گفته می شود، هستند.

تحقیقات جدید صراحتا به ما می گویند که این میکروب ها نقش مهمی در سلامت پوست ما دارند. روده و پوست یک فعالیت متعادل کننده ای را میان سه نوع فلور مطلوب، خنثی و مضر که با سیستم های ایمنی ذاتی و انطباقی شان مناسبات مشترکی دارند، انجام می دهند. به نظر می رسد پوست و روده در هم تنیده شده و حضور همزمان چندین بیماری مزمن در شخص را بیان می کنند.

میکروبیوم روده دارای نقش حیاتی در سلامت سیستم ایمنی انسان است و بهم ریختگی آن می تواند منجر به التهاب مزمن روده شده که با بیماری هایی مانند دیابت نوع دوم در ارتباط است. فلور طبیعی پوست که امروزه میکروبیوتا و میکروبیوم طبیعی ساکن پوست نامیده می شود عموما ناپایدار و تابعی از شرایطی همچون موقعیت پوست، ترشحات بدن و حتی طرز لباس پوشیدن است. ممکن است فلور ساکن پوست توسط صابون کاهش یابد اما توسط غدد عرق و یا تماس با سایر نواحی پوست جایگزین شود. همه این موارد در بروز، تشدید التهاب و بیماری های پوستی نقش مهمی را ایفا میکنند.

باکتریهای کومنسال یا هم غذا با سایر باکتریها که بدون آسیب غذای خود را از سایر باکتریها میگیرند، نقش مهمی در حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن دارند. اختلالات موجود در میکروبیوم باعث می شود گونه های فرصت طلب و باکتری های بیماری زا بر روی پوست ساکن شده که منجر به بیماری شوند. میکروبیوم دستگاه گوارش در رابطه با بیماری ها بطور گسترده از جمله تأثیر آن بر روی پوست مورد مطالعه قرار گرفته است. اگرچه تعداد باکتریهای ساکن در پوست ما از تعداد باکتریهای دستگاه گوارش کمتر است، اما عملکردهای مشابهی در تنظیم ایمنی و نحوه توسعه بیماری دارند. با درک روز افزون ما از نقش میکروبیوم در بیماری، تحقیقات درباره درمان هایی برای تعدیل سیستم ایمنی بدن با استفاده از میکروب ها امیدوارکننده است.

 یکی از راه های مستقیم برای تحقق این امر، استفاده از پروبیوتیک ها است که از میکروارگانیسم های زنده تشکیل شده است که در صورت تجویز مقادیر کافی، ممکن است مزایای سلامتی را برای میزبان ایجاد کند. در اینجا ، نقش میکروبیوم را در سلامت انسان با تمرکز بر نحوه استفاده از پروبیوتیک های خوراکی و موضعی در پیشگیری و درمان بیماری های پوستی بررسی خواهیم کرد.

در این مقاله سعی داریم نقش میکروبیوم پوستی را تشریح کنیم و اینکه صنعت محصولات درموکازمتیک چه کمکی برای بهبود و حفظ فلور طبیعی و مطلوب خواهد داشت و برای درک ادعاهای محصولات کازموسیوتیک لازم است که ابتدا خود را با علم میکروبیوم پوست آشنا کنیم. در این میان نگاهی کوتاه نیز به نقش میکروبیوم در بروز و تشدید بعضی از بیماری های پوستی نیز خواهیم داشت.

میکروبیوم پوست چیست؟

میکروبیوتا یا میکروبیوم پوست در قدیم فلور طبیعی پوست گفته می شد در واقع یک اجتماع کامل از ارگانیسم هایی است که روی پوست زندگی میکنند که شامل باکتریها، قارچ ها و ویروس ها است اما تمرکز اصلی تحقیقات برای مراقبت از پوست باکتریها هستند. اساسا این اکوسیستم کوچک خیلی چیزها در رابطه با پوست ما از جمله چگونگی جذب محصولات درموکازمتیک برای سلامت کلی پوست را کنترل میکند.

پوست ما در واقع محیط نسبتا خصمانه ای دارد و Ph آن کاملا اسیدی است و این بدان معناست که ما مکانیسم های دفاعی طبیعی را در برابر باکتریهای بد و دوست دار سبوم داریم که در واقع یک سیستم ضد میکروبی است. سطح پوست بیشتر شبیه به یک مهمانی شلوغ است که حدود یکصد گونه باکتری در آن وجود دارد به طور محض بیش از هزاران سویه از آنها نیز همزمان وجود دارند. این باکتریوم متفاوت اغلب اوقات در یک هماهنگی زیستی هستند. باکتریهای پوست ما و سیستم ایمنی پوست با هم صحبت میکنند و آنها همچنین با باکتریهای درون روده نیز صحبت میکنند. درست همانند روده، داشتن تعادل و تنوع دقیقا کلید یک میکروبیوم مطلوب در پوست نیز هست.

به خودتان اجازه ندهید که حس کنید که همه این باکتریها بد هستند، در واقع برای پوست شما بسیار مفید هستند. میکروبیوم انسان طی سالهای سال تکامل یافته است برای مثال چربی های منحصر به فردی وجود دارند که پوست آنها را تولید میکند که ما برای حفظ سلامت پوست خود به آن نیاز داریم.

با این حال عادات سبک زندگی ما در طی صد ها سال تغییرات زیادی کرده و میکروبیوم ما ممکن است مورد اصابت یک شوک برای تغییر قرار گرفته باشد. ما به اندازه کافی توانا نیستیم که بتوانیم دوش یا حمام آب داغ، آب کلر دار یا رژیم غذایی پر از قند را به طور کل حذف کنیم. از طرفی گسترش استفاده از صابون و اغلب سورفکتانت ها و پاک کننده ها هم که بیش از حد پوست را برهنه میکنند یکی از شوک های بزرگ برای میکروبیوم پوست است. این لخت شدن پوست توسط صابون و شوینده باعث ترانس اپیدرمال واترلاس می شود که منجر به قرمزی، حساسیت و خشکی پوست می گردد. این دقیقا به این معنا است که  رطوبت دارد از درون پوست فرار و تبخیر می شود.

میکروبیوم پوست و پروبیوتیک موضعی پوست

پوست انسان پناهگاه بیش از هزار گونه باکتری بر روی خود است که هر کدام با یک محیط در مقیاس کوچک وفق داده شده اند. اغلب باکتریهای روی پوست کومنسال ها هستند که عموما به میزبان خود آسیب نمی رسانند و برای داشتن یک تنوع در میکروبیوم همکاری می کنند که می تواند در جلوگیری و یا رفع بیماری کمک کننده باشد. باکتریهای کومنسال می توانند توسط محاصره و تصرف انفعالی همزمان ناحیه اکولوژیکی درگیر با میکروب بیماری زا مانع رشد آن و سرایت به مناطق دیگر پوست شوند. این مکانیسیم یک اصل محرومیت رقابتی است که باکتریهای کومنسال با میکروب های بیماری زا همزیستی ندارند و زمانی که یک اکولوژی کوچک از پوست را اشغال کنند این باکتریهای کومنسال هستند که به پوست به محدود سازی فعالیت آن میکروب و پیشگیری از بروز بیماری کمک میکنند.

بعلاوه باکتریهای کومنسال ممکن است به طور فعال بر علیه باکتریهای بیماری زا توسط ترشح فاکتورهای ضد میکروبی مقابله کنند. کومنسال ها همچنین ممکن است سیستم ایمنی پوست را تعدیل کرده و آن را به سوی حمله به ارگانیسم های ایجاد کننده بیماری هدایت کننو یا آستانه تحمل سیستم ایمنی را ارتقا بدهند که می تواند شدت بیماری های التهابی را کاهش دهد.

اگر چه در حال حاضر تعداد کمی محدود به چند کلینیکال ترایال داریم که نتایج مطلوبی را برای استفاده از پروبیوتیک های موضعی نشان داده اند ولی بدون شک پروبیوتیک های موضعی بیانگر یک روش مستقیم برای اصلاح میکروبیوم پوست و پاسخ سیستم ایمنی به بیماری های مختلف است.

واژه شناسی میکروبیوم

 • میکروبیوم: میکروبهایی که در یک محیط خاص یا بیوم زندگی می کنند.
 • میکروبیوتا: مجموعه میکروبهای زنده که در یک محیط یا روی یک محیط زندگی می کنند. این اصطلاح فقط میکروارگانیسم ها را شامل می شود و نه خصوصیات محیط آنها.
 • پری بیوتیک: یک ماده غذایی غیر قابل هضم است که باعث رشد میکروارگانیسم ها در روده ها می شود. بته به نوع پری بیوتیک ها، آنها می توانند رشد میکروارگانیسم های مفید یا مضر را تقویت کنند. از آنها به عنوان نوعی "کود" برای میکروبیوم استفاده می شود.
 • پروبیوتیک: میکروارگانیسم های زنده که می توانند هنگام استفاده از طریق خوراکی یا موضعی ویژگیهای مفیدی را ارائه دهند که توسط پری بیوتیک ها می توانیم آنها را تغذیه کنیم.

پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها چیست؟

پروبیوتیک ها باکتریهای زنده موجود در برخی غذاها (معروف ترین آنها لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتر موجود در محصولات تخمیر شده مانند ماست ، کفیر ، پنیرهای تخمیر شده یا در مکمل های غذایی) است. هنگامی که به صورت موضعی اعمال می شوند ، بر تعادل و ترکیب میکرو فلور پوست تأثیر می گذارند. از طریق فرآیند طبیعی تخمیر ، باکتری های پروبیوتیک ترکیبات اسیدی مانند اسید لاکتیک تولید می کنند که باعث کاهش pH پوست می شود. pH اسیدی از رشد مضرترین باکتری ها جلوگیری می کند. اگرچه تأثیر خوبی برای پوست از جانب باکتری های پروبیوتیک به اثبات رسیده است ، اما تخمیرهای زنده به طور کلی در فرمول های کازمتیک ناپایدار هستند.

پری بیوتیک ها به طور کلی مشتقات گیاهی از گیاهان (عمدتا از فیبر گیاهان مانند چغندر و مارچوبه ، لوبیا ، جو دوسر ، سیر ، قاصدک و میوه خشک و به ویژه آجیل) هستند که انسان قادر به هضم آنها نیست. باکتریهای خوب (یا پروبیوتیک ها) این "فیبرهای پربیوتیک" را می خورند تا رشد کنند، تکثیر شوند و موجب بهبود تعادل میکرو فلورای باکتریایی را فراهم سازند. پری بیوتیک ها ، با تکنیک های فرمول بندی مناسب ، می توانند با استفاده از پایداری بیشتر در محصولات درموکازمتیک و کازموسیوتیک استفاده شوند.

محصولات ایرانی حاوی پری بیوتیک ها

تنها برند ایرانی دارای محصولات پره بیوتیک یا پری بیوتیک ها فیس دوکس است که شامپو ها و سیندت های آن حاوی این غذای مفید برای پروبیوتیک هاست. سیندت های فیس واش و شامپوهای موی سر فیس دوکس با دارا بودن این غذای مناسب برای باکتریهای مفید روی پوست، چه پوست سر و چه پوست صورت و بدن کمک بسیار خوبی برای تقویت میکروبیوم مطلوب و حفظ تعادل و تنوع میکروبیوتای سطوح پوست است.

- دکتر شبنم فریدفر

داروساز کازمتیک

⚠️کپی مقالات هشت مارس در فضای وب مجاز نمی باشد!
(1)
 • سمیه 1398-07-06

  سلام من از ماست پروبوتیک برای ساخت ماسک های صورت توی خونه استفاده کنم یعنی بهتره. منظورم اینه پروبیوتیک هاش به پوست می رسه؟ ممنون از مطلب خوبتون

  پاسخ مدیر:

  سلام بله  گویا در ماسک های خانگی صورت استفاده از ماست پروبیوتیک خیلی بهتر و پر منفعت است.

دیدگاه خود را بنویسید
*
*