فروشگاه هشت مارس

رهگیری سفارش

کد امنیتی

شاخه های بلاگ خبری

تولید کننده‌ها

تاریخ انتشار: 1398-07-08 21:33:23
نمایش: (2202)

نقد و بررسی تونیک ضد ریزش مو کراستم

یکی از شایعترین انواع ریزش مو نوع آندروژنیک آن است که هورمون های مردانه در ایجاد آن نقش اساسی ایفا میکند. البته قابل ذکر است این نوعاز ریزش تنها مختص مردان نبوده و می توان نمونه های فراوانی از آن نزد خانم ها نیز مشاهده نمود. از بین الگوهای متعدد ریزش مو دو نوع الگوی ریزش موی مردانه یا نوروود و الگوی ریزش موی زنانه یا لودویگ در کانون توجه متخصصین قرار دارند. در اینجا ما به بررسی لاین محصولات کراستم بویژه تونیک موی کراستم اویدرم می پردازیم که برای ریزش های غیر ارثی بویژه ریزش تلووژن افلوویم خواهیم پرداخت که این ریزش بعد از ریزش آندروژنیک رایج ترین ریزش مو در میان زنان و مردان است.

تلوژن افلوویوم چیست؟


تلوژن افلوویوم زمانی است که تعداد زیادی از موها وارد فازن تلوژن یا استراحت می شوند و کلا به سه شکل مختلف این ریزش رخ می دهد. 

  1.      یک عامل محیطی باعث شوک به موها شده و فولیکول های مو برای مدتی وارد مرحله استراحت شوند.این مساله موجب تنک شدن و ریزش پراکنده در موها می شود. این نوع از تلوژن می تواند به سرعت پیشرفت کند و ممکن است یک تا دو ماه بعد از شوک وارده به موها قابل توجه باشد. اگر محرک محیطی کوتاه مدت باشد فولیکول مو به حالت رشد بر میگردد و به سرعت تولید فیبر های (تار) جدید مو آغاز می شود. این نوع از تلوژن معمولا شش ماه طول میکشد و فرد مبتلا معمولا پس از یک سال تراکم موهایش بر میگردد.
  2.       شکل دوم تلوژن آهسته تر پیشرفت کرده ولی بیشتر طول می کشد. فولیکول های مو ممکن است همگی به طور ناگهانی فیبرهای موی خود را نریزند و وارد مرحله تلوژن استراحت نشوند. بلکه فولیکول ها ممکن است به طور طبیعی ، اما به جای بازگشت به مرحله رشد موی جدید (آناژن)، بعد از یک یا دو ماه ، برای مدت زمان طولانی در فاز تلوژن خود باقی بمانند. این امر منجر به انباشتگی تدریجی فولیکول های مو در مرحله تلوژن می شود و فولیکول های موی آناژن کمتر و کمتری با رشد مو بر جای می مانند. در این شکل از تلوژن افلوویوم ریزش موی قابلتوجهی ممکن است وجود نداشته باشد اما با نازک شدن آهسته موی سر احتمالا وجود دارد. 
  3.      در نوع سوم تلوژن افلوویوم فولیکول های مو در مرحله استراحت باقی نمی مانند، بلکه وارد چرخه های کوتاه رشد می شوند. در این صورت فرد موهای تنک و ریزش مداوم فیبرهای موی نازک و کوتاه را بر روی سر تجربه می کند.

عوامل ایجاد تلوژن افلوویوم شامل استرس و رژیم غذایی و فاکتور های آغاز گر آن

پاسخ کوتاه و متفاوت است. تلوژن افلوویوم کلاسیک کوتاه مدت، اغلب در خانم ها بلافاصله بعد از زایمان اتفاق می افتد. این تغییر ناگهانی در میزان هورمون در زمان تولد که آلوپسی بعد از زایمان گفته می شود، چنان شوک بزرگی برای فولیکول های مو محسوب می شود که برای مدتی خاموش و غیر فعال می شوند. ریزش مو ی بسیار چشمگیری ممکن است وجود داشته باشد اما بیشتر خانم ها مجدد از رشد سریع مو برخوردار می شوند.

واکسیناسیون، رژیم های سهت، آسیب های فیزیکی مثل تصادف و جراحی نیز گاهی اوقات می توانند به عنوان شوک برای سیستم تلقی شوند و بخشی از فولیکول های موی سر را غیر فعال سازند. با دور شدن اثر محیطیو بازگشت بدن به حالت طبیعی، تلوژن افلوویوم فروکش کرده و رشد موی جدید صورت می گیرد. برخی از داروها به ویژه داروهای ضد افسردگی نیز ممکن است باعث تلوژن افلوویوم شوند. تغییر دارو اغلب این مشکل را حل می کند.

اثرات مداوم تر ممکن است منجر به تداوم تلوژن افلوویوم شوند. برای مثال بیماری مزمن ممکن است منجر به تلوژن افلوویوم شود. مسلما دو مشکل رایج استرس مزمن و کمبودهایی در رژیم غذایی فرد مبتلا هستند. بسیاری از درماتولوژیست ها بر این باورند که استرس مزمن می تواند به تدریج تاثیر منفی بر رشد مو داشته باشد و منجر به تداوم تلوژن افلوویوم شود.

فقدان مواد معدنی، ویتامین ا و آمینو اسید های ضروری مطمئنا می تواند باعث تلوژن افلوویوم شود. خانم ها ممکن است به دنبال قاعدگی از لحاظ جذب آهن دچار کمبود باشند و در فواصل منظم مقدار زیادی از آهن بدن خود را از دست بدهند و این کمبود آهن اگر کاهش میزان دریافت آهن تغذیه ای همراه شود می تواند منجر به تلوژن افلوویوم شود. فقدان روی، آمینو اسید ال لیزین یا ویتامین های ب 6 و ب 12 نیز مطرح شده است که به ایجاد تلوژن افلوویوم کمک می کنند.

در صورت کمبود های تغذیه می توان از مکمل ها استفاده کرد اما باید مراقب بود که دوز بالای بعضی از این مکمل ها مانند آهن خود می تواند سمی باشند و همین امر می تواند منجر به ریزش مو شود. مکمل های ویتامین آ نیز می توانند به درمان تلوژن افلوویوم در بعضی از افراد کمک کنند و به همین تریتب لازم است که بدانیم ویتامین آ با دوز بالا در بدن نیز میتواند سمی و خطرناک باشد.

در تی ئی موهای نود درصد موی خانم ها به صورت پراکنده تنک و نازک می شوند و دقیقا آن ریزش مویی است که اکثرا خانم ها با آن مواجه هستند و ناشی از عواملی همچون استرس، شوک و کمبودهای تغذیه ای است. اگر درمان را سریع شروع کنیم بهبودی حاصل می شود اما اگر درمان به تعویق بیافتد و تشخیص ها چیز خاصی را نشان ندهند ممکنه ماه ها و سالها طول بکشد. در تی ئی کسی همه موهای خود را از دست نمیدهد.

درمان های ریزش مو تلوژن افلوویوم

درمان در این نوع ریزش مو به عامل ایجاد کننده بستگی دارد. برای تلوژن افلوویوم کوتاه مدت مثلا در اثر عاملی همچون جراحی و ... بهترین کار این است که بنشینیم و منتظر بهبود فولیکول مو بمانیم. برای حالت مداوم  اگر فاکتور ایجاد کننده را بتوان تشخیص داد، بهترین کار کنترل آن عامل است. برای مثال اگر مشکل استرس است بهتر است روی کاهش آن تمرکز کنیم که البته درمان با این روش گاهی دراز مدت است. اگر طی یک آزمایش خون و شرح حال دقیق مشکل تغذیه ای و کمبود های مرتبط با تغذیه مشخص شوند می توان با مکمل آن ها را برطرف کرد. اگر نقض در هورمون های تیروئید است می توان با مکمل های هورمون درمان نمود.

با این حال در اغلب موارد نمی توان عامل خاصی را تشخیص داد به همین منظور اغلب متخصصین مو به تجویز ماینوکسیدیل تمایل دارند که محرک مستقیم رشد مو است. ماینوکسیدیل میتواند به برخی افراد مبتلا به تلوژن افلوویوم به خوبی کمک کند اما اگر عامل مربوطه هنوز وجود داشته باشد ماینوکسیدیل را تا پیشرفت مجدد تلوژن افلوویوم باید ادامه داد. با حذف محرک ، مصرف ماینوکسیدیل را نیز متوقف کرد.

اما در اینجا تونیک تقویت کننده و ضد ریزش مو کراستم اویدرم گویا اولین تونیک مو در جهان است که حاوی سلول های بنیادی آرگان است که به تقویت و ترمیم لایه درمیس پوست سر ( که محل قرار گیری آن قسمت از ریشه مو است که سلول های بنیادی آن تحریک می شود است) کمک کرده و با تحریک سلول های بنیادی مو سبب رشد موهای سالم تر و شاداب تری می گردد.

این تونیک اویدرم همچنین حاوی ماده موثره ی کراستم محصول شرکت معتبر اروپایی سولابیای فرانسه است که نقش بسیار عالی در کاهش ریزش مو براش گزارش شده است. این کراستم در واقع عصاره سالویا است که در زبان فارسی مریم گلی نامیده می شود در آلوپسی (رایج ترین ریزش مو) و نازک شدن مو بسیار مفید است. روغنهای طبیعی ای در مریم گلی وجود دارد که باعث تقویت ریشه ها و تحریک رشد سالم مو می شوند. خواص مریم گلی آنقدر زیاد هست که اغلب می توانیم اسم آن را در ترکیبات اکثر تونیک های منتسب به گیاهی نیز ببینیم. نکته دیگر مریم گلی ظرفیت آنتی اکسیدانی خوب آن است که طبق شواهد از بروز موی خاکستری و پیشگیری از آن خوب عمل میکند.

دیگر اکتیو گیاهی این تونیک مو عصاره رزماری است که با تحریک گردش خون در پوست سر با ریزش مو مقابله می کند، که این یعنی توانایی رزماری در تقویت رشد مو که این امر بر هیچ کس و هیچ متخصصی پوشیده نیست. ارزش غذایی بالا و خاصیت ضد التهابی خوبی برای رزماری گزارش شده و آن را به عنوان یک ماده عالی برای تغذیه فولیکول های مو و تسکین بخشیدن به پوست سر شهره صنعت کازمتیک نموده است.

عصاره دم اسب دیگر اکتیو گیاهی این تونیک اویدرم است که به تقویت رشته های مو کمک می کند که باعث بهبود رشد مو، درخشش تار مو  و بهبود وضعیت ساقه و بافت مو نیز می شود. گاهی اوقات ممکن است کمبود سلنیوم رخ دهد که باعث ریزش مو می شود ، اما عصاره دم اسب دارای سلنیوم است که در صورت مصرف روزانه می تواند این کمبود سلنیوم را جبران کند که منجر به رشد مو مو و کاهش ریزش مو می شود.

رازیانه دیگر اکتیو انتخابی اویدرم برای این تونیک است که البته پر واضح است دلیل آن وجود خاصیت آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی موجود در عصاره رازیانه است که ثابت شده بر ریشه های مو اثر گذاشته و آنها را را تقویت می کند و برای فولیکول های مو  طول عمر بیشتری را نوید می دهد.

آیا تونیک کراستم برای انواع ریزش موی سر مناسب است؟

با توجه به اکتیوهای مفیدی که در فرمول تونیک موی کراستم وجود داره به نظر میرسه این تونیک برای انواع الگوی ریزش مو حتی تا حدودی برای آلوپسی آندورژنیک و به ویژه برای افلوویوم ها همانند تلوژن افلوویوم، افلوویوم آناژن، آلوپسی آره آتا و ریزش ناشی از مشکلات شافت و سندرم آناژن سست مناسب باشد. البته خالی از لطف نیست که بگوییم کراستم اویدرم یکی از معدود گزینه های موجود در مارکت ایران برای این نوع از ریزش موهاست.

- تیم علمی هشت مارس

با تشکر از دکتر شبنم فرید فر

⚠️کپی مقالات هشت مارس در فضای وب مجاز نمی باشد!

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*